Relacja ze spotkania „Stopa Cukrzycowa”

W dniach 5-7 listopada 2015r. w Poznaniu, odbyła się V Międzynarodowa Konferencja dotycząca Stopy Cukrzycowej. Konferencja o tyle istotna, że dzięki ciągłym staraniom czynionym ze strony Polskiego Towarzystwa Podologicznego, po raz pierwszy na tak dużej imprezie, środowisko lekarskie występowało nieomal ramię w ramię z podologami.

Pierwszy dzień przeznaczony został wyłącznie na warsztaty podologiczne. Osoby w nich uczestniczące miały okazję m.in. przećwiczyć określanie wskaźnika kostka-ramię, przydatnego podczas rozpoznawania problemów z ukrwieniem i czuciem w obrębie kończyny dolnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia praktyczne z zaopatrywania ran w gabinecie oraz wykład gościa specjalnego – podiatry Roberta Sullivana, dotyczący leczenia grzybicy paznokci za pomocą zimnego lasera diodowego Lunula. Pozostałe i równie ciekawe były warsztaty dotyczące doboru ortez oraz ortoz u pacjenta ze stopą cukrzycową czy warsztat dotyczący korekty stóp diabetyka z wykorzystaniem dynamiki spiralnej.

Drugiego dnia konferencji, prof. Grzegorz Oszkinis oficjalnie przywitał wszystkich gości i uczestników. To z jego ust usłyszeliśmy o znaczeniu zawodu podologa w procesie terapii stopy cukrzycowej.

Padły też słowa zachęty do budowania platformy porozumienia, zarówno na poziomie lakarz-podolog, jak i pielęgniarka-podolog. Przy wsparciu takich osób jak Pan Oszkinis z pewnością nam podologom będzie łatwiej to osiągnąć.

Drugi dzień konferencji to także liczne i bardzo interesujące wykłady, przeplatane  transmisjami na żywo z warszawskiej Kliniki Leczenia Ran PODOS. Klinika ta jest pionierem na polskim rynku jeśli chodzi o ambulatoryjnie prowadzoną terapię stopy cukrzycowej. Podczas transmisji można było poznać np. efekty terapii podciśnieniowej w leczeniu owrzodzeń występujących u osób z ZSC. Tu również została poruszona kwestia współpracy między podologiem, a lekarzem. W tej klinice pracuje na co dzień dwóch podologów.

Po wysłuchaniu jeszcze kilku bardzo ciekawych wystąpień, nadszedł wreszcie czas na sesję podologiczną. Tu z kolei można było wysłuchać, większości dobrze już znanych i uznanych wykładowców: Magdalena Hafezi-Chojecka, Piotr Bielawski, Aneta Kowalczyk, Andrzej Piotrowski, Magdalena Ludwiczak czy Bernadetta Chudzikowska-Łaś. Wszystkie prezentacje utrzymane oczywiście w tematyce stopy cukrzycowej.

Warto tu również wspomnieć wystąpienie przedstawicielki  firmy MedLegalis – ta przygotowała jedyne na polskim rynku ubezpieczenie OC dedykowane branży podologicznej. Dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Podologicznym, specjalnie dla członków Towarzystwa przygotowane zostało  innowacyjne ubezpieczenie OC podologów, którego integralnym elementem jest lista zabiegów podologicznych dołączona do polisy.

Na koniec dnia odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Podologicznego. Z przyjemnością chcemy odnotować bardzo dużą frekwencję. Przykład ten, każe nam na przyszłość brać pod uwagę organizowanie tego wydarzenia właśnie w ramach innej imprezy podologicznej. Podczas walnego zgromadzenia rozdane zostały indywidualne legitymacje członkowskie PTP.

Przez cały czas trwania konferencji zbieraliśmy podpisy pod petycją dotyczącą legislacji zawodu PODOLOG.