14-ty Kongres Czeskiego Towarzystwa Podiatrycznego Praga, 16 – 18 kwietnia 2015

Magdalena Hafezi-Chojecka, przyjęła zaproszenie do czynnego udziału w 14-stym Kongresie Czeskiego Towarzystwa Podiatrycznego (Ceská Podiatrická Spolecnost).

unnamed

​W dniu 16 kwietnia 2015 r. ​Przewodnicząca Ceská Podiatrická Spolecnost Dr. Marie Souckova wraz z jej pierwszym zastępcą Dr. Miroslav Harvda przyjęli bardzo serdecznie ​zaproszonych gości: Viceprezydent Międzynarodowego Towarzystwa Podiatryczno-Podologicznego FIP – IFP, Doctor Pod​i​atric Medicine (DPM) Matthew Garoufalis oraz przedstawicielka ​niemieckiego Stowarzyszeni​a​ Podologicznego VDP, podolog  i pedagog, wieloletnia dyrektorka jednej z pierwszych szkół podologicznych w Niemczech pani Christine Kuberka – Wiese ​oraz podolog z wieloletnim doświadczeniem​ prezes

Polskiego Towarzystwa Podologicznego​, Magdalena Hafezi-Chojecka.​

​Zaproszeni goście mieli możliwość zaprezentować zakres kształcenia w zawodzie podiatry/podologa w swoim kraju. Z​e strony Polskiego Towarzystwa Podologicznego ze względu na brak regulacji prawnych w zawodzie podolog​, ​na dzień dzisiejszy taka prezentacja nie mogła mieć miejsca.

​D​latego ​p. Magdalena Hafezi-Chojecka zaproponowała wykład z omówieniem technik wykonywania klamry ortonyksyjnej, posiadającej udokumentowane działanie korekcyjne typu Fraser’a.

Prezentacja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników kongresu, tzn. czeskich kosmetyczek​ , ​pedikiurzystek, lekarzy należących do tego stowarzyszenia, ale szczególny podziw wzbudziła klamra u Dr. Matthew Garoufalis i jego tłumaczki. Obydwoje zafascynowali byli prostotą i skutecznością działania klamry.

Dr. Matthew Garoufalis zajmuje się na co dzień zabiegami konserwatywnymi i operacyjnymi – i o tym też opowiadał w trakcie swojej prezentacji na temat kształcenia podiatrycznego w USA.

​Prezentację tę za jego zgodą p. Magdalena Hafezi-Chojecka przetłumaczy na jęz. p​olski, celem przedstawienia członkom PTP przy najbliższej okazji.

IMG_0713

Christine Kuberka  – Wiese przedstawiła niemiecki system kształcenia w zawodzie podologa, który przewiduje 3000 godzin lekcyjnych, w tym 1150 godzin teorii i 850 praktyki w szkole. Pozostałe 1000 godzin przewidziane są na praktyczną naukę w gabinetach podologicznych, lekarskich, szpitalach i domach opieki lub starców. Mówiła również o nowym kierunku studiów otwartym przed 3 laty przez Uniwersytet Steinbeis w Berlinie. Studia te bazują na transferze wiedzy stosowanej w praktyce do nabywanej w trakcie wykładów i odwrotnie: przenoszeniu nauk nabytych w trakcie wykładów do pracy z pacjentem. Transfer odbywa się poprzez pisanie prac z zakresu wykładanych dziedzin: medycyny, prawa, etyki, badań naukowych, statystyki, ​zarządzania​ itp. na bazie doświadczeń z codziennej pracy.

W dalszej części kongresu wystąpiła przedstawicielka czeskiego Ministerstwa Zdrowia odpowiedzialna za uznawanie zawodów informując zgromadzonych o obecnym stanie rejestracji zawodu podologa. Lekarze kształceni będą podiatrycznie (dodatkowa specjalizacja), a pielęgniarki podologicznie. Obecnie przygotowywany jest specjalny program kształcenia stricte podologicznego.

Interesujący wkład w tematykę kongresu wniosła terapeutka Dr. Jitka Klugarová, która przygotowała doskonałą prezentację na temat: w jakim stopniu możliwości zabiegów medycznych na kończynach dolnych bazować powinny na EBM (metodzie udowodnionej i powtarzalnej). Dr. Jitka Klugarová jest naukowcem pracującym na Fakultecie Medycznym Uniwersytetu w Olomouc​u​ w Republice Cze​skiej a ​jej specjalności to biomechanika, ruch i podiatria.

O możliwościach wykorzystania pola magnetycznego w leczeniu skutków SSC mówił Dr. Jirí Jerábek z kliniki Rehabilitacyjnej w Kladruby, a dermatolog Dr. Iva Zampachova omówiła spektrum możliwości leczenia grzybicy paznokciowej od lokalnego oczyszczania do zabiegów laserem włącznie.

IMG_0699

Kongresowi towarzyszyła niewielka ale bardzo ciekawa wystawa produktów mających zastosowanie w gabinecie podologicznym od zwykłych cęgów poprzez masażer stóp po podoskop i laser.

Piątkowy wieczór zakończył się wspólną  uroczystą kolacją, której zwieńczeniem był występ popularnego w Czechach piosenkarza specjalizującego się w musicalu Radim Schwab, a następnie zabawie prowadzonej przez DJ „Nero“.

​W kolejnym dniu kongresowym przeprowadzono wybory nowych władz, w trakcie których Dr. Marie Souckova została ponownie wybrana na prezydentkę Czeskiego Towarzystwa Podiatrycznego, podobnie jak Dr. Miroslav Havrda przez następne 3 lata pełnić będzie funkcję jej Vice.

Zagranicznym gościom Dr. Souckova zorganizowała na ten dzień przewodnika po Pradze, którym był zafascynowany tym miastem i mieszkający tu od ponad dwóch lat​,​ młody Boliwijczyk, którego dziadkowie wyemigrowali do Ameryki południowej. Dowcipnym akcentem wycieczki był obiad w restauracji, która gotuje dla swoich gości od 1446 roku, kiedy to Ameryka nie znała jeszcze Europy.

​W trzecim dniu pobytu, Dr Marie Souckova zaprosiła ​podolog Magdalenę Hafezi-Chojecką wraz z Christne Kuberka-Wiese do swojego gabinetu znajdującego się w samym środku pięknej, starej Pragi. Okazało się, że Panie mają ten sam sposób postrzegania i korygowania wad ​oraz​ deformacji stóp, taki sam system wkładkowy oraz ten sam sposób myślenia w procesach terapeutycznych. Dr. Souckova również traktuje swoich pacjentów holistycznie i zajmuje się nimi od strony ortopedycznej. Dla celów podologicznych zatrudnia u siebie wykształconą przez siebie podolożkę, która zajmuje się usuwaniem objawów deformacji, tzn. modzeli, odcisków, wrastających paznokci itp.

Taka międzynarodowa wymiana myśli i doświadczeń powinna być pielęgnowana i kontynuowana, ponieważ przynosi korzyści nie tylko nam, terapeutom ale głównie naszym pacjentom.